W dniu 6. czerwca (sobota), po raz kolejny, w Lidzbarku Warmińskim odbyła się inscenizacja bitwy z 1807r. Podobnie jak dwa wieki wcześniej na przeciwko siebie stanęły dwie wielkie armie: połączona rosyjsko-pruska i koalicyjna - francuska.

O godzinie 17. kanonada rosyjskich dział rozpoczęła bitwę. Francuzi nie pozostali dłużni i po kilku chwilach odezwały się ich baterie, które zasypały gradem kul okopanych Rosjan i Prusaków. Ci jednak zaciekle bronili swej pozycji. W pewnym momencie ruszyli także w pole, gdzie próbowali odbić francuskie armaty. Bój na bagnety oraz dzielna postawa 1-go pułku artylerii pieszej (kanonierzy położyli się na armatach) skutecznie powstrzymały zapędy przeciwnika. Na pomoc wezwano kawalerię Murata, która w galopie uderzyła na pułki rosyjskie. Zdezorientowany przeciwnik zmuszony został do odwrotu. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę wojsk napoleońskich. Potężne uderzenie na lewe skrzydło przeciwnika przypieczętowało wynik batalii.
W rekonstrukcji udział wzięło ponad 150 rekonstruktorów z Polski, Białorusi i Rosji. Swoim udziałem zaznaczyli się także kanonierzy z Jonkowa.