Drukuj

14. lipca 1789r. - szturm i zdobycie Bastylii. Zdobycie twierdzy utożsamianej z absolutystycznym uciemiężeniem narodu francuskiego nie miało większego znaczenia militarnego; pozwoliło jednak na rozładowanie skumulowanej przez lata frustracji.

Rankiem 14. lipca, po uprzednim zabraniu ok. 30 000 muszkietów ze zbrojowni, rozwścieczony tłum ruszył pod Bastylię, gdzie również spodziewano się znaleźć broń. Komendant twierdzy kazał strzelać do ludu. Po krótkiej wymianie ognia twierdza skapitulowała (bronili ją głównie weterani wojenni, w tym inwalidzi). Uzyskawszy wcześniej od zdobywców obietnicę nietykalności, żołnierze wpuścili zwycięzców do środka, przekonując się jednocześnie na własnej skórze, jak kruchą podstawę mają gwarancje uzbrojonego ludu.
Zamek w Bastylii wzniesiono w latach 1370-1383, jako część umocnień w celu obrony bramy Św. Antoniego. Na przełomie XVI i XVII w. stała się ciężkim więzieniem. Jej zdobycie przez lud Paryża dało początek tzw. Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Której konsekwencją będzie przekształcenie ustroju społeczno-politycznego Francji poprzez odejście od zasad feudalnych.

Bastylia
Szturm na Bastylię według rysunku Jeana Louisa Prieura
(Muzeum w Wersalu)