Drukuj

Friant18. września 1758r. - urodził się Louis Friant  - generał francuski. Urodzony w Morlancourt w departamencie Somme w wojsku służył od 1781r. W latach 1792-1794 w randze podpułkownika uczestniczył w kilkunastu bitwach Armii Mozeli. Trzy lata później przeniesiony do Armii Italii w randze generała brygady.

 

Wziął udział w wyprawie do Egiptu. W 1801r. bił się pod Abukirem i Kanopą. Po powrocie do Francji mianowany inspektorem generalnym piechoty. Od 1805r. dowódca 2. dywizji piechoty w korpusie marszałka Davouta. Odznaczył się pod Austerlitz, a w roku następnym pod Auerstadt. Brał udział w kampanii wschodniopruskiej. Jego dywizja tworzyła prawe skrzydło Wielkiej Armii w czasie przygotowań do bitwy pod Jonkowem (połączyła się z oddziałami marszałka Soulta, który 3. lutego wieczorem zajął most w Barkwedzie).
Brał udział w bitwie pod Iławą Pruską, gdzie został ranny. Wyłączony z tego powodu z dalszej części kampanii powrócił w 1809r. Walczył pod Ratyzboną i Eckmühl - ponownie ranny - tym razem pod Wagram.
W kampanii 1812r. brał udział w bitwie pod Smoleńskiem, gdzie został lekko ranny. Mimo kontuzji kontynuował kampanię jako dowódca grenadierów starej gwardii. Ponownie ranny pod Możajskiem. W roku następnym dowodził 4. dywizją młodej gwardii. Bił się pod Dreznem i Hanau.
Po upadku Napoleona pozostał w armii. W 1815r. przeszedł na stronę cesarza. Walczył pod Waterloo, gdzie również został ranny. Po powrocie Burbonów zdymisjonowany. Zmarł w Gaillouet w departamencie Seine-et-Oise 24 czerwca 1829r.

Źródło: R. Bielecki, Encyklopedia wojen napoleońskiech, W-wa 2002.