Drukuj

Finckenstein1 kwietnia 1807r. Napoleon opuścił mury zamku w Ostródzie i przeniósł swoją kwaterę główną do Kamieńca Suskiego (Finckenstein). Dojeżdżając późnym popołudniem do Kamieńca miał zakrzyknąć z zachwytu "WRESZCIE PAŁAC". Nowe miejsce bardzo przypadło cesarzowi do gustu o czym pisał w swojej korespondencji.
Poniżej prezentujemy trzy pierwsze listy napisane w Finckensteinie:


Kamieniec Suski, 1 kwietnia 1807r.
Do generała Songis'a

Prześlijcie pieniądze do dowódcy artylerii pod Gdańskiem. Armaty przybyłe z Grudziądza mają tylko po 150 pocisków. Wiecie doskonale, że to jest tyle, co nic.

 

Kamieniec Suski, 2 kwietnia 1807r.

Moja ukochana*. Piszę do Ciebie te kilka słów ponieważ przeniosłem moją kwaterę główną do bardzo pięknego zamku przypominającego ten w Bessiers. Mam tu dużo kominków, co sprawia mi wiele przyjemności, kiedy wstaję w nocy. Tak kocham patrzeć na płonący ogień.
Moje zdrowie jest w doskonałym stanie. Pora roku jest piękna ale jeszcze zimna. Termometr wskazuje cztery, pięć stopni.
Żegnam moja ukochana. Cały Twój ...…

* List pisany do cesarzowej JózefinyKamieniec Suski, 2 kwietnia 1807r.
Do Pana Cambacéres
Mój  Kuzynie. Otrzymałem od Ciebie list 22 marca. Nic nowego w nim nie ma. Ja przeniosłem swoją kwaterę główną do Kamieńca Suskiego, w którym znajduje się przepiękna rezydencja wypoczynkowa należąca do hrabiego Dohny - wielkiego posiadacza ziemskiego i krewnego króla Prus. Możecie napisać w Monitorze następującą notę: „Z Elbląga Cesarz nam obwieszcza: My tu oczekujemy stosownej chwili. Jest dużo kawalerii kwaterującej wokół naszego miasta, a wszystkie nasze kuźnie pracują pełną parą dla konnicy. Liczbę koni, które Francuzi przeprawili za Nogat - ezsprzecznie jedną z piękniejszych rzek w Prusach - ocenia się na 4000. Pociągi artyleryjskie z Warszawy przeprawiwszy się przez Wisłę  poszły pod Gdańsk"

Finckenstein
Współczesny widok pałacu w Kamieńcu Suskim (źródło fot.: WIKIPEDIA)