galeriaW dniach 4-6 czerwca 2010r. po raz czwarty odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 roku pod Heilsbergiem.  Podobnie jak dwa wieki wcześniej na przeciwko siebie stanęły wielkie armie: połączona rosyjsko-pruska i koalicyjna - francuska.

 Punktualnie o godzinie 17. kanonada francuskich dział rozpoczęła bitwę. Rosjanie nie pozostali dłużni i po kilku chwilach odezwały się ich baterie, które zasypały gradem kul nacierających Francuzów i ich sojuszników. Dowództwo francuskie wydalo rozkazy generalnego uderzenia na lewe skrzydło przeciwnika by odciąć mu drogę ewakuacji. Manewr jednak zakończył się niepowodzeniem, gdyż  Rosjanie rzucili do ataku kawalerię. W pewnym momencie ruszyli także w pole, gdzie próbowali odbić francuskie armaty. Bój na bagnety oraz dzielna postawa kanonierów uchroniły przed stratą dział. Pozostałe baterie uderzyły kartaczami. Zdezorientowany przeciwnik zmuszony został do odwrotu. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę wojsk napoleońskich. Potężne uderzenie na lewe skrzydło przeciwnika przypieczętowało wynik batalii.

W rekonstrukcji udział wzięło około 150 rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Litwy i Rosji. W bitwie oraz obozowaniu pod Heilsbergiem udział wziął także 1er Regiment d'Artillerie á Pied  z Jonkowa.