Drukuj

Wagram5-6 lipca 1809 r. - jedna z największych i najkrwawszych bitew epoki napoleońskiej - batalia pod Wagram. Miała kluczowe znaczenie w rozstrzygnięciu wyniku V koalicji.
Pod koniec maja po bitwie pod Aspern wojska Francuskie i koalicjantów pozostawały na prawym brzegu Dunaju oraz wyspie Lobau. Pod koniec maja Cesarz Francuzów dokonał przegrupowania swojej armii oraz uzupełnił zapasy amunicji. W tym czasie skonstruowano także mosty pozwalające swobodnie przekroczyć szeroko rozlaną rzekę.


Wieczorem 4 lipca podjęto pierwsze próby przekroczenia Dunaju, jednakże dopiero następnego dnia Napoleon zdecydował masowo przerzucić swoje oddziały na drugi brzeg. Przez osiem mostów łączących wyspę Lobau z płaskowyżem Marchfeld przeprawiło się ponad 160 tys. żołnierzy.
Pierwszym celem operacji wojsk francuskich i koalicyjnych było zajęcie miejscowości Aspern i Essling. Napoleon rzucił tam swą ciężką artylerię, która sparaliżowała działania przeciwnika i do południa obie te miejscowości zostały zajęte przez piechotę francuską. Po południu oddziały Księcia Eugieniusza, Bernadotte'a, Oudinot'a, Masseny oraz Davout'a dotarły szerokim łukiem w pobliże miejscowości Wagram. Część wojsk próbowała jeszcze uderzyć na Austriaków, jednakże zostali krwawo powstrzymani.

Rozstrzygnięcie miał przynieść dopiero drugi dzień bitwy. Już o 3 nad ranem odziały Austriaków ruszyły w kierunku prawego skrzydła Francuzów. Na lewym skrzydle francuskim marszałek Masena poniósł ciężkie straty i zmuszony został do wycofania się na południe. Podczas jednej z osłaniających odwrót szarż zginął generał Lasalle, nazywany pierwszym kawalerzystą cesarstwa.

Lasalle
Generał Lasalle podczas szarży

Brak koordynacji w szeregach austriackich sprawił, że plan rozbicia korpusu Davout'a i zadania strat w centrum spalił na panewce. Zamieszanie to wykorzystał Napoleon, który uderzył na Austriaków. Ściągnąwszy masę artylerii (zajmowała odcinek długości ok. 2 km) powstrzymano atak przeciwnika. Do boju ruszyli francuscy kawalerzyści. Tuż za nimi postępowała piechota, która zadała Austriakom poważne straty. W bitwie wyróżnił sie oddział polskich szwoleżerów gwardii, który pobił austriackich ułanów (składających się z większości Polaków z zaboru austriackiego), zabierając im lance. Od tej pory oddział ten nosił miano szwoleżerów-lansjerów.
Bitwa pod Wagram walnie przyczyniła się do zwycięstwa Napoleona nad V koalicją. Stanowiła także zmierzch potęgi Austrii na najbliższe kilka lat. Zwycięstwo okupione zostało jednak ciężkimi stratami. Siły francuskie odnotowały ponad 25000 zabitych i rannych. Podobne straty ponieśli Austriacy.

powiększ
Dyslokacja wojsk rankiem 6 lipca / źródło: http://www.napolun.com /