Drukuj

Mantua30 lipca 1799r. - Kapitulacja Mantui rozwiązanie II Legii Polskiej. Zdobyta 14 I 1797r. przez generała Sérurier'a twierdza w Mantui pozwoliła Napoleonowi podjąć atak na Austriaków stacjonujących we Friuli. Niebawem zmusił arcyksięcia Karola do wycofania się za przełęcz Semmering.
Od kwietnia 1799 r. w Mantui stacjonował garnizon generała Latour-Foissaca. W jego składzie znalazła się II Legia Polska pod dowództwem generała Wielhorskiego, a później Kosińskiego (1,2 tys. żołnierzy i 300 artylerzystów).


Klęska Francuzów nad Trebią i ich pospieszny odwrót na zachód pogrzebały nadzieje obrońców  obleganej Mantui na rychłą odsiecz. Załoga pozbawiona żywności oraz amunicji zmuszona była do podjęcia rozmów o kapitulacji. 30 VII w układzie kapitulacyjnym Latour-Foissac przystał na to, by walczący w II Legii Polacy zostali wcieleni do armii austriackiej (uratowało się tyllo 370 legionistów, głównie z artylerii Aksamitowskiego). Za swoje posunięcie Latour-Foissac  został zdegradowany przez Bonapartego, postawiony przed sądem i wykreślony z armii.

źródło; R. Bielecki, Encyklopedia wojen napoleońskich, W-wa 2001