2 marca 1807 - Atak wojsk rosyjskich na pozycje VI korpusu marszałka Ney'a stacjonującego pod Dobrym Miastem.

Po zakończeniu kampanii zimowej (bitwa pod Pruską Iławą) Napoleon skierował swoje wojska na południe, w rejon Olsztyna. W okolicach Jonkowa stacjonowały oddziały z dywizji gen. Morand'a. Nad Pasłęką rozlokowały się wojska marszałka Davout, zaś okolice Dobrego Miasta zajmował marszałek Ney.

 Z korespondencji Napoleona Bonaparte:

Ostróda (Osterode), 2 marca, godzina druga po południu.

Do Marszałka Soult'a w Miłakowie (Liebstadt)

Mój Kuzynie! Jest już druga po południu, a ja nie mam od Was żadnych raportów. Pozwala mi to przypuszcza, że w waszej awangardzie nic się nie wydarzyło. Mam nadzieję, że dziś i jutro dokonacie wypadu na pozycje nieprzyjaciela i pozbawicie go kilka armat oraz pojmiecie jeńców. Otrzymałem dziś bowiem raporty, iż nieprzyjacielskie oddziały kawalerii i artylerii uderzyły od strony Dobrego Miasta (Gutstadt) na Kwiecewo (Quetz) wzdłuż drogi na Dąbrówkę. Ponieważ w tym miejscu znajdują się oddziały marszałka Ney'a jestem przekonany, że wykazał się on większym sprytem od wroga i po raz kolejny dowiódł swego męstwa. Polecam Wam zatem byście odłożyli na bok wzajemną rywalizację i jutro, gdy tylko nieprzyjaciel pojawi się między Dobrym Miastem a Kwiecewem uderzyli na jego flankę. Wszystko wskazuje na to, iż marszałek Davout nie będzie wam potrzebny, jednakże polecę, aby czoło jego korpusu stacjonowało w Morągu (Mohrungen), w każdej chwili gotowe was wesprzeć. Dywizja hiszpańska o którą prosiliście może do was przybyć, ale używajcie ich do walki tylko po dobrym rozpoznaniu, ponieważ te szesnaście szwadronów doskonałych żołnierzy jest nieocenionym skarbem. Davout byłby wysoce niezadowolony, gdyby się dowiedział, że oni atakują wroga ukrytego wśród drzew i wąwozów. Informujcie mnie o wszystkich działaniach.

Marszałek Ney szykuje się z zamiarem przeciwnatarcia jutro wczesnym rankiem. Pisał mi dziś rano, że nieprzyjaciel zajmuje Kwiecewo i rozpuszcza po wzniesieniach w kierunku na Jankowo liczne podjazdy. Ney proponuje skoncentrować się za Jankowem (Ankendorf) dla większego bezpieczeństwa oraz chęci pojmania jeńców.

Pamiętajcie więc abyście natarli na przeciwnika odpowiednio wcześnie i przepędzili go z drogi biegnącej z Kwiecewa do Łomit (Lomitten). Po tym jak dotrzecie na miejsce zajmiecie prawe skrzydło nieprzyjaciela i wesprzecie Ney'a, gdyby ten znalazł się w potrzasku.