Napoleoniada – zobacz wydarzenie i przerzyj historię raz jeszcze

Napoleoniada, to niezwykłe wydarzenie, które pozwala odkryć historię Francuskiego Cesarstwa na nowo. To połączenie rekonstrukcji historycznych i tematyczno-artystycznych wydarzeń. Jest to cykl spotkań o charakterze historycznym, których usankcjonował Międzynarodowy Kongres Napoleoński. Celem Napoleoniady jest zbadanie epoki napoleońskiej z perspektywy militarno-strategicznej, społecznej i politycznej.

Co bardzo ciekawe, podczas tego wydarzenia Przeprowadza się także rekonstrukcje bitew oraz parad. Organizatorzy starają się przywrócić należyty szacunek dla tego wielkiego wieku. Można spotkać artystów, którzy tworzą meble i elementy dekoracyjne oraz artykuły sklepowe ze stylu napoleońskiego XVIII i XIX wieku. Uczestnicy Podróżują przez nietuzinkowe tereny ślub pary książęcej na placu zamkowego oraz uroczystości przynależne jej do koronacji jako cesarza, czy ofiary wojenne w polach bitwy pod Kolosami.

Napoleoniada jest bardzo interesujace i inspirująca dla pasjonatów historii oraz miłośników sztuki i dekoracji z epoki napoleońskich. Jest to doskonała okazja do poznania epoki z całkiem innej perspektywy. Polecam wszystkim odwiedzić to wydarzenie mnostwo ludzi!

Napoleoniada to zjawiskowe wydarzenie, które daje uczestnikom szansę przeniesienia się w czasie do czasów napoleońskich. Odbywa się ona w magicznej scenerii obronnych twierdzy Elbląg i traktów lipowych w okolicy Jeziora Druzno i trwa dwa weekendy lipca. Uczestnicy biorą udział w wielu ciekawych warsztatach, a także mogą uczestniczyć w historycznych bitwach lub uprawiać sporty ekstremalne. Można również skosztować historii poprzez degustację tradycyjnych potraw, podczas gdy zespół muzyków gra odświeżone inscenizacje melodii z tamtych lat.

Podczas Napoleoniady mogą państwo podziwiać precyzyjnie odtworzone sceny batalistyczne, od modlitwy armii przed bitwą po nastrojową paradię taborowania na tyłach taborystycznych twierdzy obronnych. Udowodniono, że to wydarzenie było idealną okazją dla miłośników historii i sztuki, aby bliżej poznać rekwizyty dawnego wojska Napoleona i lepiej je zrozumieć. Dla miłośników wrzesińskich legend Napoleon Kazimierz Kuratkowski jest osobno prezentowany.

Napoleoniada jest nie tylko doskonałym sposobem na zobaczenie historii na żywo, ale również miejscem spotkań ludzi o podobnym zapale. Wielu uczestników rywalizuje we współczesnych zabawach dla całej rodziny. Oprócz tego są odprawiane msze w intencji każdego poszczególnego dnia i odbywają się bale ślubne lub rocznicowe małżeństw. Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę magiczną atmosferę Napoleoniady, jesteśmy pewni, że każdy ma coś specjalnego, aby tam przybyć!

Napoleoniada powraca po raz kolejny, aby przenieść nas w czasie i przedstawić nam Wielką Historię z perspektywy polskich bohaterów. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania na nowo naszej polskiej historii z perspektywy XVIII i XIX wieku.

Tegoroczna edycja Napoleoniady odbędzie się na dziedzińcu Zamku Książ w Wałbrzychu, gdzie – od 12 września do 8 listopada – specjalni gospodarze przeniosą nas w XIX-wieczną przeszłość. To właśnie tam ponownie staniecie się świadkami mody, boyarów, festiwali i procesji! Bądźcie świadkiem tego fascynującego przedsięwzięcia i rozpalcie się duchem Napoleonii.

Co to jest Napoleoniada? To cudowna zabawa, w której co rusz można spotkać historycznych bohaterów – od generałów do dowódców pułków, elementy bitew seryjnych i rekonstrukcje kampanii. Każdy, kto był kiedykolwiek na Napoleoniadzie mówi, że to jedno z najbardziej obrazowych i natchnionych historycznych doświadczeń.

Napoleoniada czyli wyjątkowe wydarzenie organizowane przez miasto Szczawnica to okazja, aby powrócić do epoki Napoleona Bonaparte. Historia konfrontacji dwóch potęg militarnych – Francji i Imperium Rosyjskiego – prezentowana jest na żywo w postaci widowiska historycznego, gdzie wcielą się aktorzy teatralni, rekonstruktorzy, a także zespoły muzyczne i artyści.

Większość z nas słyszała o epice napoleońskich bitew i tragediach Trzeciej Koalicji, ale uczestnicząc w Napoleoniadzie możemy przeżyć historię bezpośrednio na naszych oczach. Dostaniemy możliwość przejrzenia haut couture czasów Napoleona, poznania inscenizowanych bitew rozgrywanych na boisku, pokazów fraków oficerów i ceremonii pałacowych.

Organizatorzy sami twierdzą, że historia żyje. I to jest prawda: już teraz można zaczekać na gromadki ludzi skandujących Ojciec Chrzestny Europe – Napoleona Bonaparte. Bądźcie razem z nami tego wieczora. Do zobaczenia na Napoleoniada 2019!