Napoleoniada – rekonstrukcja wydarzeń historycznych

Wydarzeniem było powstanie zbrojne we Francji podczas Rewolucji Francuskiej. Zaczęło się w 1793 roku, kiedy bogaty człowiek zwany Napoleon Bonaparte przejął kontrolę nad Francją i ogłosił się królem. W 1815 r. postanowił przekształcić swoje królestwo w republikę i przyjął tytuł Napoleona I.

Napoleoniada to bitwa, która rozegrała się na terenie Gdańska 3 października 1807 roku. Była to ostatnia bitwa wojen napoleońskich, jakie rozegrały się na terenie Gdańska i innych miast północnej Polski. Podczas tej małej bitwy Napoleon pokonał wojska pruskie, austriackie i rosyjskie. Wynik wojny był jednym z decydujących rezultatów dla Napoleona, który musiał wycofać się z kampanii do Prus i Austrii po utracie wschodnich terenów, które od 1792 r. znajdowały się pod kontrolą Rosji.

Impreza rozpoczęła się trzy lata przed wybuchem wojen napoleońskich, kiedy armia francuska pod dowództwem marszałka Neya przekroczyła granicę polsko-niemiecką. Początkowo wyglądało na to, że wojny napoleońskie zakończyły się sukcesem z pomocą Polski, gdzie wojska wzięły udział w tej małej potyczce z armią francuską.

Napoleoniada 2015 to jedno z największych wydarzeń w historii świata. Było to wielkie zwycięstwo ludności francuskiej w dniu 19 czerwca 1815 r. Napoleoniada jest wydarzeniem geograficznym i kulturowym, które obchodzone jest co roku 19 czerwca dla upamiętnienia tego zwycięstwa.

O Napoleoniadzie opowiada książka „Napoleoniada: Rekonstrukcja wielkich momentów w historii”:

Napoleoniada – rekonstrukcja wydarzeń historycznych została zaplanowana na rok 2015 przez grupę naukowców z Polski, Niemiec i Włoch. Wydarzenie to upamiętniało 150. rocznicę klęski pod Austerlitz, która zakończyła podboje Napoleona w Europie i doprowadziła do jego upadku.

Ideą tego projektu było spotkanie burmistrza Jankowa Piotra Zielińskiego z innymi historykami narodowymi w dniu 30 września 2014 r. Celem tego wydarzenia było stworzenie interaktywnej gry internetowej, która łączy rekonstrukcje historyczne z obu stron na jednej mapie. Tak powstała Napoleoniada:

Napoleoniada 2015 to historyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce podczas wojen napoleońskich. Imprezę rekonstruuje prof. Janusz Korczak, profesor historii Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach swojej pracy doktorskiej.

Wydarzenie dotyczy kampanii Napoleona przeciwko Rosji w 1812 roku i jej konsekwencji dla polityki europejskiej. Zaczęło się od inwazji Rosji na Francję, w wyniku której Napoleon wycofał się do Paryża, gdzie został pokonany przez siły rosyjskie i zmuszony do opuszczenia stolicy. Został zesłany na Elbę na małej wyspie u wybrzeży Włoch, podczas gdy rząd francuski zdecydował, że powinien zostać zabity na gilotynie, a nie więziony we Francji. Po jego śmierci na Piazza Navona . wzniesiono pomnik o nazwie „Napoleon”