Drukuj

galeria na facebookW dniu 6 czerwca 2012 r. odbyła się kolejna rekonstrukcja walk o Twierdzę Wisłoujście.  W inscenizacji wzięło około 200 rekonstruktorów epoki napoleońskiej. Scenariusz imprezy odnosił się do wydarzeń z 1807 roku, kiedy to angielski okręt próbował dostać się do Gdańska, by z miasta zajętego przez wojska Napoleona wykraść złoto. Anglicy, pod neutralną banderą, przedarli się do miasta, w którym podjęli legendarny skarb.

W drodze powrotnej zaalarmowano obronę twierdzy, która skutecznie udaremniła nieprzyjacielski plan. Angielski statek zmuszony został do kapitulacji. Załogę wzięto do niewoli. Nie udało się tylko odzyskać złota, które pospiesznie zatopiono w kanale portowym. 

W tym roku w inscenizacji wzięły udział dwa statki. Jeden z nich (Czarna Perła) pod angielską banderą próbował wydostać się z Gdańska. Drogę zagrodziła im załoga gdańskiego okrętu (Regina) oraz obsługa Twierdzy Wisłoujście. Obsadę statków i twierdzy stanowiły grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy i Polski. Udział w inscenizacji wziął również 1er Regiment d'Artillerie a Pied z Jonkowa. Organizatorem imprezy było Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ >>